Wybierasz się do pracy, na wakacje lub do rodziny do Niderlandów? Przed wyjazdem warto poznać kilka istotnych informacji:

  1. Język: Chociaż większość Holendrów mówi biegle po angielsku, warto zapoznać się z podstawami języka niderlandzkiego, co może być pomocne w codziennych sytuacjach.
  2. Pogoda: Holandia ma zmienne warunki pogodowe, z ciepłym latem i chłodną zimą. Warto przygotować się na deszczowe dni, zwłaszcza jesienią i wiosną.
  3. Transport publiczny: System transportu publicznego w Holandii jest dobrze rozwinięty, ale warto zaznajomić się z rozkładami jazdy i zasadami korzystania z autobusów, tramwajów i pociągów.
  4. Rowery: Holandia jest krajem przyjaznym dla rowerzystów, więc warto rozważyć wynajęcie roweru jako środek transportu. Pamiętaj jednak o zasadach ruchu drogowego dla rowerzystów.
  5. Kultura i zwyczaje: Holendrzy są otwarci i przyjaźni, ale istnieją pewne zwyczaje i zasady społeczne, których warto przestrzegać. Na przykład, zawsze warto podziękować za usługę, mówiąc "dank je wel" (dziękuję bardzo).
  6. Pieniądze: W Holandii korzysta się z euro. Warto sprawdzić aktualny kurs wymiany i mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki lub kartę płatniczą.
  7. Kuchnia: Holenderska kuchnia ma wiele smakowitych dań, takich jak stroopwafels (ciasteczka z syropem), bitterballen (krokiety) i haring (śledź). Warto spróbować lokalnych specjałów.
  8. Zabytki i atrakcje: Holandia słynie z malowniczych krajobrazów, zabytkowych miast, takich jak Amsterdam, Rotterdam czy Utrecht, oraz muzeów, w tym słynnego Muzeum Van Gogha i Rijksmuseum.
  9. Prawo: Zapoznanie się z podstawowymi przepisami prawnymi dotyczącymi np. palenia tytoniu, picia alkoholu czy parkowania jest ważne, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
  10. Bezpieczeństwo: Ogólnie rzecz biorąc, Holandia jest bezpiecznym krajem, ale jak w każdym innym miejscu, warto zachować ostrożność i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza w tłocznych miejscach turystycznych.

Pamiętaj, że Holandia to kraj o bogatej historii i kulturze, więc warto być otwartym na nowe doświadczenia i cieszyć się podróżą! Sprawdź ofertę na busy do Holandii w naszej firmie.